Nina ”Ninni” Repo täällä ”Moi!”.

Olen yrittäjä ja luova suunnittelija Ninnimoin takana, kiva tutustua, jos ei olla vielä tuttuja. Tosi kiva, että olet löytänyt tänne. Ninnimoi täytti 10 vuotta vuonna 2025 ja sekä logo että nettisivut ovat saanut uuden ilmeen. Ehkäpä Kirjeitä Ninniltä -blogi on hyvä aloittaa tarinalla Ninnimoista. Tervetuloa!

Ninnimoi on jo 10 vuotta.

Ninnimoi sai alkunsa vuonna 2015. Sen mikä on Ninnimoissa hyvää, on tehnyt ihmiset, ihmiset joiden parissa hyvä energia on matkan varrella koskettanut – livenä, etänä, kortissa, ajatuksissa, keskusteluissa, unelmissa.

Kliseisesti aika on kulunut siivillä. Kymmeneen vuoteen mahtuu monenlaista Ninnimoin ja sen yrittäjän matkalla. Ninnimoi alkoi kotikellarista ja piskuisesta verkkokaupasta, kasvoi tapahtumissa ja jälleenmyyjäverkoston kautta ja myös kivijalkakaupaksi ensin Sotkamossa ja sitten Vuokatissa. Pian tuotteet levisivät ilahduttamaan Korttipisteen (entinen Karto) tuotevalikoimiin kaupoissa ympäri Suomen. Korona-aikana oma kivijalka sulkeutui, arkeni muuttui muutenkin merkittävästi ja päädyin jatkamaan yritystoimintaa toimisto ja -varastotiloissa. Sittemmin toiminta palasi takaisin kotikonttorijuurille.

Yritystoiminta on yksi jatkuva muutos, niin kuin elämä muutenkin ja seuraava askel tai entistä parempi ratkaisu voi olla jo ihan oven takana. Ninnimoi toimii ninnimoi.fi verkkokaupan, jälleenmyyjien ja Korttipisteen valikoimien kautta missionaan tehdä hyvän mielen juttuja ja laittaa hyvä kiertämään – se kantava ajatus on aina säilynyt samana. Ninnimoi.fi verkkokaupan lisäksi Ninnimoin hyvän mielen juttujen mahdollisia kohtaamispisteitä löytyy ympäri Suomen – kaupoista livenä ja ehkäpä löydät pian Ninnimoi postikortin sinun postilaatikosta tai joku ilahduttaa sinua antamalla kortin.

Arjen myötäistä yrittäjyyttä

Pyrkimykseni on ollut kasvaa ja kehittyä sekä lisätä osaamistani yrittäjänä. Muotoilijan opintojen jälkeen olen opiskellut valmentajan ammattitutkinnon, kouluttautunut Personal trainerin ja LCF Life Coach Master sertifikaateilla, kurssitellut mm. psyykkistä valmennusta sekä osallistunut säännöllisesti hankkeisiin, joissa on voinut kehittää itseään sekä olen kantapään kautta opiskellut rahoituksen niukkuudessa ihan-ite-vaikka-sun-mitä. Työarjessa saan tehdä ihmisten kanssa töitä myös luomassa kaikkea hyvää luovan suunnittelun ja valmennuksen teemoissa ninarepo.fi. Luontoyhteys, hyvinvointiliikunta, voimavarat ja hyvä arki on mulle sydämenasioita, joista läikähtää isosti.

Yrittäjyydessä on välillä on mennyt ihanasti putkeen ja toisinaan taas ei, oon iloinnut ja innostunut, kehittänyt, keksinyt ja luovinut, on tehnyt mieli luovuttaa, oon etsinyt palkkatöitäkin ja ajatellut jättää yrittäjyyden. Tykkään ihan tosi paljon olla yrittäjä sekä kaikesta mitä yrittäjänä teen, mutta niin kuin kaikella, kääntöpuoletkin löytyvät. Välillä on ollut tarpeen pysähtyä reflektoimaan ja luotsaamaan uutta suuntaa. Mutta tässäpä sitä puksutetaan, askel kerrallaan myötä- ja vastamäkeen, monipuolisella kattauksella, josta tylsyys on kaukana, eikä kahta samanlaista päivää ole ollut. Yrittäjyys on tuonut tähän mennessä paljon mun elämään, toivottavasti jättänyt myös ympärilleni hyvää. Yrittäjyys on ollut mahdollisuus luoda omannäköistä työuraa kahden lapsen äitinä, mahdollistaa itselle mielekästä ja merkityksellistä työelämää täällä Kainuussa, Sotkamossa ja Vuokatissa, elää arkea rakkaassa paikassa ja eri elämänvaiheiden tärkeysjärjestyksessä.

Ninnimoin nettisivujen tavoitteena on olla hyvän mielen juttujen koti. Toivon Ninnimoi.fi sivuston tarjoavan sinulle ajatuksia herättävää sisältöä, iloa ja inspiraatiota hyvän mielen jutuista. Toivottavasti myös verkkokaupassa asioiminen on sinulle sujuvaa ja miellyttävää ja törmätään pian Ninnimoin hyvän mielen juttujen parissa tavalla tai toisella.

Minua saa lähestyä viestillä koska vaan omien ajatusten kanssa (tai kysäistä askarruttavaa asiaa vaikka kaverinkin puolesta). Moikkailemisiin!

Ninnimoista lisää… täällä.

Kaikkea hyvää
toivottelee Ninni